Melisa 15g

Double click on above image to view full picture

Zoom Out
Zoom In

More Views

Melisa 15g

Be the first to review this product

Availability: Out of stock

€3.22

Quick Overview

Opakowanie 15g

Details

Melisa

Opakowanie 15g

Melisa lekarska, z łaciny Melissa officinalis L. – jest to garunek byliny z rodziny jasnotowatych. Jej ludowe nazwy brzmią: starzyszek, pszczelnik, matecznik, cytrynowe ziele, rojownik. Występuje dziko rosnąca w Afryce Północnej, w krajach takich jak Tunezja, Wyspy Kanaryjskie, Maroko, Madera, a także w Europie południowej oraz w Azji, nielicznie występuje także po za tymi obszarami. Jest obecnie bardzo popularna i uprawiana na całym świecie, także w Polsce.

Jako roślina lecznicza: wysuszony liść melisy Melissae folium posiada w swojej zawartości nie mniej niż 1% kwasu rozmarynowego. Surowiec w swoim zapachu przypomina zapach cytryny.
Działanie: przede wszystkim uspokajające, zmniejsza bezsenność oraz stany lękowe, pomaga w nerwicy i depresji. Melisę stosuje się również przy bólach głowy, bólach menstruacyjnych i zespole przewlekłego zmęczenia. Pomaga również na wzdęcia i gazy, pomaga przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego. Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, rozkurcza mięśnie gładkie jelit, zmniejsza napięcie jelita grubego. Ponadto pomaga w wywołaniu menstruacji, zwalnia napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, działa odprężająco i regeneruje system nerwowy. Kompresy z melisy likwidują bolesne obrzęki. Inhalacje są pomocne przy atakach alergii i kaszlu.